Akcie

Majstrovstvá Sveta Para Taekwondo G10

Dňa 5-6. februára sa konali v poradí už 8. Majstrovstvá Sveta Para Taekwondo G10 , tento raz v Turecku v Antályi.

Slovensko malo prvý krát zastúpenie na Svetovom Para šampionáte , nominovalo reprezentanta Tomáša Mravca z Rimavskej Soboty cvičenca TKD klubu Hnúšťa v disciplíne Poomsae – kategória P20 junior pod vedením trénera Mgr.Maroša Oláha 3.Dan a asistentky trénera sestry Karolíny Mravcovej 2.Dan.

Tohto ročníka sa zúčastnilo 400 športovcov z 69 štátov sveta .Bol to veľmi kvalitne zastúpený svetový šampionát , ktorého sa zúčastnil aj prezident svetovej asociácie Taekwondo WT pán Dr. Chungwon Choue.

Taekwondo bolo zahrnuté do rodiny paralympíjských športov v roku 2015. Jeho formálny debut bude na najvážnejšej udalosti štvoročného obdobia venovanej športovcom z hendikepom na budúcoročnej paralympijáde 2020 v Japonskom Tokiu , preto bol tento turnaj pre mnohých športovcov dôležitý v zbieraní rankingových bodov na nomináciu na túto budúcoročnú Paralympijádu.

Tomáško nastúpil hneď prvý súťažný deň v disciplíne Para Poomsae kde sa mu napokon podarilo vybojovať pre Slovensko historický prvú bronzovú medailu zo svetového para šampionátu. Išlo sa na KO systém (eliminačný turnajový systém) na ktorý nie je Tomáško ešte zvyknutý lebo zatiaľ súťažil len raz podľa týchto pravidiel a to na Majstrovstvách Chorvátska 2018. Podľa tohto vyraďovacieho systému nastupujú vylosovaní dvaja cvičenci ktorí po sebe na striedačku zacvičia dve formácie Poomsae a po ukončení sa rozhodne podľa pridelených bodov kto postupuje do ďalšieho kola. Tomáškovi sa podarilo zacvičiť obidve zostavy bez chýb len na úplnom konci druhej zostavy trochu zrýchlil kvôli stresu ale celkovo to bolo veľmi dobre odcvičené.    Týmto by sme chceli poďakovať za podporu Slovenskej asociácii Taekwondo WT , Slovenskému paralympijskému výboru , SZSMP a v neposlednej rade aj sponzorom z Rimavskej Soboty ktorí nám zmiernili cestovné náklady na tento vrcholový turnaj : Radovan Ceglédy , Miroslav Porubiak , Stanislav Belák bez takejto pomoci by sme sa nemohli zúčastňovať takého počtu zahraničných turnajov.

Ďalej chceme poďakovať trénerom TKD Hnúšťa – Mgr.Marošovi Oláhovi a Mgr.Ivane Kiseľovej 2.Dan za obetavý prístup a dobrú prípravu na turnaje aj jeho sestre Karolíne ktorá sa mu venuje každodenne. Poďakovanie patrí aj naším priateľom z Chorvátskeho Para Taekwondo zväzu prezidentovi Vladovi Požežanac a hlavnej trénerke Martine Peranović , ktorí majú dlhoročné skúsenosti s Para Taekwondom ďakujeme im za pomoc a za cenné rady nie len na turnajoch.. Sprostredkovali nám osobné stretnutie s riaditeľom Para Taekwondo WT Olof Hansson Švajčiarsko ktorý nám prisľúbil pomoc a rady do budúcnosti za čo ďakujeme. Hlavný tréner Mgr.Maroš Oláh sa stretol aj z hlavným rozhodcom tohto turnaja Mustapha Moutarazak z Francúzka kde rozobrali podrobnosti medzinárodného Poomsae Coach seminára vo Francúzku ktorého sa tréner zúčastní a po jeho absolvovaní získa medzinárodnú licenciu coaucha čo je tiež prínos pre Slovenské Taekwondo.

Po tomto úspechu nás najbližšie čakajú majstrovstvá Francúzka Poomsae a Para Poomsae G1 Svetový pohár v Lille, kde sa budeme snažiť o dobrú reprezentáciu Slovenska, mesta Rimavskej Soboty a terajšieho klubu TKD Hnúšťa , ďakujeme za podporu.

Fografie k článku nájdete tu.

Kalendár
podujatí